Sponsorluk anlaşmaları nasıl yapılır ? Sponsorluk anlaşmaları ve sponsor bulmak konularında sizlere aydınlatıcı bu makalemizde detaylı olarak belli noktalara değineceğiz.

Sponsor nedir ?

Sponsorluk belirli faaliyetlerin veya organizasyonların kısmı bütçelerinin ve tüm bu çalışmaların planlanması, organizasyonlarının yürütülmesi ve kontrolüdür. Kitlelere ulaşmak ve rekabet içerisinde pazar paylarını genişletmek isteyen firmalar marka bilinirliğinin artması amacıyla sponsor anlaşmaları yaparlar. Sponsorluk firma özel veya devlet olmaksızın verilebilen bir çeşit planlama ve öne çıkarmadır. Firmalar marka bilinirliği sosyal sorumluluklarını gösterme biçimleri olarak sponsor reklam verme ve organizasyonlarda kendini göstermek için çok önemlidir aslında. Medya ve kuruluşları kullanarak imajını güzel yönde etkilemek için birebir destekleyici reklam biçimleridir. Sponsorluk, pazarlama karmasının Promosyon(Tutundurma –Pazarlama iletişimi) kısmında yer alır. Bir çok kurum maliyetlerin artması ve kitlelere ulaşma yollarında sponsorluk çeşitleriyle marka bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapar. Sponsorluk bir pazarlama aracıdır ve dijital ortamlar üzerinde de sponsorluk faaliyetleri çok önem taşımaktadır. Sponsor bulmak ve sponsor olma kavramlarını detaylıca inceleyeceğiz. Sponsor örneklerinden verebileceğimiz en iyi örnek Redbull olabilir. Redbull‘un genellikle akrobasi uçak yarışlarına, formula yarışlarına ve kış sporlarına destek olması sporun imajıyla markayı birleştirme amacı taşır. Akılda kalıcılık ve itme stratejisi ile sponsor görünüm markaya bir itibar katmaktadır.

Sponsor Bulmak

Sponsor arayışı içine giren firmalar veya etkinlikler maddi ve bütçesel sponsor bulmak için minimum 90 gün öncesine kadar projesini detay olarak ayarlamalıdır. Sponsor olacak firmaya elle tutulur ve kitlesel bir görünüm ve faaliyet göstermesi gerekir. Sosyal medya üzerinden belli etkinlikler ve çarpıcı sayfalarınız pazarlama ekipleri tarafından incelenerek sizlere ulaşılması hedeflenir.

 • Bir sunum hazırlayın.
 • Gerçekçi olun.
 • Sosyal medyayı ve kitle iletişim yollarını kullanın.
 • Farklı ve çarpıcı fikirler bulun.
 • Sponsorluk istenecek firmanın geçmişini araştırın.
 • Örnek çalışmalarınız olsun ve sponsorluğunu alacağınız markaların nasıl ön planda tutulacağını hazırlayın.
 • Sponsorluk buluşturmaları yapılan medya ve reklam ajanslarına başvurun.
sponsor bulmak

sponsor bulmak

Sponsor Arayışlarında Dikkat Edilecek Unsurlar

Sponsor firma arayışında iseniz, sektörünüze göre başvurular yapmanız belirleyici unsurlar olacaktır. Fotoğrafçı iseniz fotoğraf firmaları, eğer ki bir gezgin iseniz dağ sporları, su sporları veya kriter firmalara başvurular yapabilirsiniz. Sponsor seçimleri ve firmaların dikkat ettiği bir çok unsur vardır. İlerleme kat edeceğinizin imajını ve projenizin başarıya ulaşacağının ve belli noktalarda ne tarz dönüşleri olacağını detaylı olarak bilmek isteyeceklerdir. Firmaların dikkat ettiği ve pazarlama ekiplerinin dikkatini çekebilecek sektör bazlı arayış yapmanız sizler için daha doğru olacaktır. Firmalara başvuru yaparken detaylı klasör haline getirdiğiniz dosyalarınız ve dijital ortamlar üzerinden sağlayacağınız görünümler olması da sizlerin projeye ne kadar önem verdiğinizi gösteren belirleyici unsurlardan olacaktır. Sosyal medya üzerinde kitleniz olması ve kitlesel yönetim altında ilerlemeniz firmaların dikkatine çeken en önemli unsurlardandır. Kimsenin görmeyeceği bir yere hiç bir firma sponsor olmak istemez. Firmalar arasında seçim yaparken seçici olmanız zaman ve moral açısından da sizlere katkı sağlayacaktır. Ancak fikirlerinizi anlatırken vazgeçmeden kararlı bir şekilde sponsor arayışınıza devam edin. Projenizi tekrar tekrar gözden geçirin arkadaş çevrenize ve dış faktörlerin fikirlerini alın.

Sponsorluk anlaşmaları nasıl yapılır ?

Sponsorluk anlaşmaları, sponsor firmanızı bulduktan sonra belirli ürünler veya hizmetler üzerinden marka olarak kendilerini gösterebileceğiniz güven verici ve öne çıkartılmış şekillerde firma ve sizin aranızda yapılan anlaşmalarda geçerlidir. Firmanın sizlere verdiği sponsorluk anlaşmaları veya yardımcı olacağı konularda firma ile birebir bağlantıda kalmak ve onlara gözle görülür biçimler sağlamak faydalı olacaktır. Sponsorlarınız her çeşit olabilir ve farklı noktalarda maddi/manevi destekler sağlayabilir. Bir gezgin iseniz bir hava-yolu firması sizlere bilet konusunda sponsor olabileceği gibi, başka bir firma ayakkabı ve çeşitli materyaller konusunda yardımcı olacaktır. Firmadan ne isteyeceğinizi bilmek ve yapacağınız projede ne noktalarda ne gerekli olduğunu doğru anlatmanız iyi olacaktır.

 • Firma ile anlaşma ve gerekli sunum.
 • Firmanın sizinle bağlantıya geçmesi.
 • Firmanın size sponsor olduğu etkenler ve hayata geçirilmesi.
 • Firmaya yapacağınız geri dönüş sunum veya tanıtım, teşekkür.

Sponsor bulmak ve sponsorluk arayışlarınız için sosyal medya ve kitle gücünüzü göstermek amaçlı kullanabileceğiniz bir çok reklam türü vardır. Bir çok ajans ve firma dijital ortamlar üzerinde ki reklamlara çok önem vermeye başladı ve bu noktalarda sosyal medyanın gücünü doğru kullanmak en belirleyici unsurlar içerisinde olacaktır. Sosyal medya nedir ? bilmiyor iseniz bu konuda da yazdığımı yardımcı makalemizi inceleyebilirsiniz. Ayırca Reklam Yakala ve reklam seçenekleri ve gösterim paketleri için bizlere ulaşabilirsiniz.