Sosyal medyada reklam vermek neden önemlidir ? Dünyada ki nüfusun yaklaşık %82’si sosyal medya kullanmaktadır dünyada daha büyük bir insan topluluğu yoktur bu da yeni bir market doğmasına yol açmıştır. Sosyal medya üzerinden çok etkili reklamlar verilebilir bu reklamları verirken cinsiyet, yaş ve ilgi alanları gibi kriterlere göre ayırt ederek verebilirsiniz. Televizyon ve diğer tabela reklamlarında ise sadece o cadde üzerinden geçen insanlara ve ilgili kanalı izleyen insanlara reklam gösterimi yapılır lakin sosyal medyada kadın giyime ilgi duyan kadınlara yönelik reklam verebilirsiniz. Diğer medya kuruluşlarına göre gösterdiğiniz kişi sayısı ve ticari dönüşüm hesaplandığı zaman çok daha karlı olacaktır. Yerel işletmenizin reklamını verebilmeniz için herhangi bir teknik bilgi yada altyapıya ihtiyaç duymazsınız gayet basit şekilde her insan reklam verebilir. Aşağıda madde madde sosyal medyada reklam vermenin önemi anlatılmaktadır. Sosyal medya nedir konumuzdan da sosyal medya hakkında bilgi alabilirsiniz. Sosyal medya reklamcılığı ile reklamcılık arasında ki farklar nedir ?

 • Bütçenize göre reklam verebilirsiniz. 10 TL bütçe ile de 150000 TL ile de reklam verebilirsiniz.
 • Sadece istediğiniz şehre veya ülkeye göre reklam verebilirsiniz.
 • Kadın, erkek veya diğer cinsiyet türlerine göre reklam verebilirsiniz.
 • İlgi alanlarına yönelik reklamlar verebilirsiniz.
 • İnternetten alışveriş yapan insanlara yönelik reklam verebilirsiniz.
 • İşletmeniz ile alakalı sayfaları beğenmiş kişilere yönelik reklam verebilirsiniz.
 • Davranışlara yönelik reklam verebilirsiniz.
 • Daha önce başka bir reklama ilgi duymuş insanlara göre reklam verebilirsiniz.

Sosyal medyada reklam vermek ve önemi artık her geçen gün artmaktadır. Televizyon ve radyo gibi yayın araçlarının kullanım sayısı her geçen gün düşmektedir bunun farkına varan büyük medya şirketleri ise internet ve sosyal medyaya açılarak geç kalmamayı hedeflemektedir. Lakin sosyal medya büyük bir market olduğu için reklam gelirlerini sadece sosyal medya şirketleri almamaktadır. Basit bir instagram fenomeni reklamlar sayesinde aylık ciddi gelirler elde edebilmektedir.

Sosyal medyada nasıl reklam verilir?

Sosyal medyada reklam vermek için ihtiyacınız olan tek şey kredi kartı ve sosyal medya hesabıdır. Bu ikisine sahip her insan reklam verebilir lakin sosyal medya reklam uzmanı ile normal bir insanın verdiği reklam arasında dağlar kadar fark olacaktır. Sosyal medya uzmanları reklamları ilgili kişiye göstermede ve yüksek ticari geri dönüş almada daha başarılıdır. Eğer sosyal medyada reklam verme konusunda uzman birine danışmaz iseniz tüm bütçeniz çöpe gidebilir. Daha iyi reklam vermek için Reklam Yakala gibi firmalara danışabilirsiniz. Sizlere reklamlarınız hakkında profesyonel destekler sunacaktır.

Her sosyal medya şirketinin reklam verme kısmı farklı olduğu için buradan ilgili şirkete göre nasıl reklam verileceğini inceleyelim.

Instagram’a nasıl reklam verilir?

Instagram reklamları diğer sosyal medyalara göre daha etkilidir sebebi ise tamamen görsel ağırlıklı bir site olduğu için doğru bir görselle insanların ilgisini çekmek daha basittir. Reklamlarda kullanacağınız görsellerin yüksek kalitede ve profesyonel olmasına özen gösteriniz eğer görsel içerisinde yazı kullanılacaksa grafik tasarımcılara danışılarak nasıl daha iyi görünebileceği konusunda fikir alınmalıdır. Instagram’da aşağıda ki çeşitlere göre reklam verebilirsiniz. Ayrıca Reklam Yakala instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

 • Hikaye Reklamları
 • Video Reklamları
 • Dönen Reklamlar
 • Koleksiyon Reklamlar
 • Uygulama içi Reklamlar

Reklam vermeden önce bilmelisiniz ki ilgili hesabın normal şahsi hesap değil İşletme hesabı olması gereklidir. İşletme hesabına geçiş yapmak içinse Ayarlar > Hesap > İşletme Hesabına Geçiş Yap kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Reklam vermek içinse aşağıda ki adımları uygulamanız yeterlidir

 1. Reklamını vermek istediğiniz gönderinin üzerine yada profilinizde bulunan tanıtımlar menüsüne tıklayınız.
 2. Reklamını vermek istediğiniz görseli seçin.
 3. Altında ki Tanıtımını Yap butonuna tıklayın.
 4. Tanıtım Oluştur Sekmesine tıklayın.
 5. İnsanları yönlendirmek istediğiniz yeri seçin.
 6. Hedef kitle oluşturun.
 7. Bütçe ve süreyi ayarlayarak ilk reklamınızı verin.

Facebook’ta nasıl reklam verilir?

Facebook’ta reklam vermek için öncelikle sayfanız olması gereklidir. İşletmenize ait sayfayı oluşturduktan sonra reklam verebilirsiniz. Sayfa oluşturmak için sol altta bulunan Sayfalar > Sayfa oluştur sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Facebook Reklam Yakala sayfamızı takip edebilirsiniz.

 1. Sayfa içerisinde reklamını vermek istediğiniz görselin altına gelerek Gönderiyi Öne Çıkar butonuna tıklayınız.
  sosyal medya reklam vermek

  sosyal medya reklam vermek

 2. Karşınıza çıkan menüden Reklam verme amacınızı seçin. İfade bırakan, yorum yapan ve paylaşımda bulunan kişi sayısını artır yada Potansiyel müşterilerle bağlantı kur ve sohbet et seçeneklerinden bir tanesini işaretleyin.
 3. İsteğe bağlı olarak reklamınıza buton ekleyebilirsiniz.
 4. Hedef kitlenizi oluşturun ve reklamınızı verin.
sosyal medya reklam vermek

sosyal medya reklam vermek