Sosyal medya kullanım artışının sonucunda kullanıcıların gözleri sosyal medya üzerinden nasıl para kazanılır, sorusunun cevabına yöneldi. Sosyal medya üzerinden gelir elde etmek elbette mümkün fakat nasıl daha hızlı ve verimli bir şekilde bunu yapabiliriz?

Sosyal medya üzerinden kazanç sağlamak direct ve indirect yollar üzerinden yapılabilir. Örneğin, bu mecradan birinin tanıtımını yapmak üzere kurgulanırsa bu indirect bir kazanç  yolu olur. Eğer kendi ürün ya da hizmetinize ilişkin gösterimler yaparsanız bu da direct kazanç yöntemidir.

İndırect para kazanma yönteminde, size reklam veren kişiler ya da işletmeler yüksek takipçi kitlenizin olmasını bekler. Eğer iyi bir satış ya da tanıtım gerçekleşiyorsa bu tanıtım takipçi kitlesi yüksek olan hesaplardan reklamlar yayınlanmaya devam ediyor. Bazen belirli bir alanda gönderilen yayınlanan az takipçi kitlesi olan hesaplar bazı markaların çok satış yapmasına destekçi olabiliyor.

Sosyal Medyadan Yönlenen Ziyaretçi Sayısı

Anlattığım sebeplerden hemen en yüksek takipçi kitlesine ulaşmaya çalışmayın. Hedefiniz her zaman daha basit içerik üretebileceğiniz alanlarda çalışmak olsun. Mesela herhangi bir meslek grubunda uzmanlığınız yok ise bu durumda bulunduğunuz bölgeyle ilgili yayınlamalar hazırlayın. “Dünyanın en güzel manzara fotoğrafları” adında bir sosyal medya hesabını yönetmeye çalışmaktansa “Bulunduğunuz bölgenin günlük fotoğrafları” içeriğine odaklanmak şu günlerde verebileceğiniz en doğru karardır.

SOSYAL MEDYA 2

Sosyal medya çalışmalarıyla ilgili bilgiler çoğunlukla efsanelerden ibarettir. Günlük şu kadar adet paylaşım yapılmalıdır, kullanılan dil şuna benzemelidir, şu renkler daha çok etkileşim yaratır gibi tarifleri hurafeler olarak adlandırıyorum. Aşağıda biraz önce söylediklerimin hiç birine dikkat etmeden üretilmiş bir planı bulunuyor. Bu yüzden yaklaşık olarak 3 aylık bir çalışma ile tam 2 Milyon gösterime ulaştım.

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medya kendinizi ifade ederken çekineceğiniz bir yer değildir. Bu alanda hakaretler ve argo konuşarak da samimi olmaya çalışmayın olamazsınız. Nasılsa bir iletişim ve etkileşim sürecinde, ilk defa gördüğünüz insanlarla konuşurken belirli bir üslubunuz olmalı. Sosyal medyada da bu üslubunuzu korumanız gerekmektedir. Kendinizin günlük iletişim dilinizi ve yeteneklerinizi sosyal medyaya çekinmeden usulünce yansıtın. Eğer insanlar burada gördüklerinden dolayı sizi tercih ederse, olması gerekeni yaptınız ve başardınız. Burada günlük olarak abartı konuşmalar ile bir beklenti oluşturursanız, herkesin belki bir defa ziyaret edeceği bir sayfa yapmış olursunuz. Hangi işletme diğer kullanıcılar tarafından bir defaya mahsus ziyaret edilmek ister?

Her çalışmanın içeriği ve günlük planı diğerlerinden çok farklıdır. Aynı şekilde yerel bir işletmenin ya da internet üzerinden satış yapmak için uğraşan bir emekçinin hedefleri farklıdır. Anlatmaya çalıştığımız yöntemler ise neredeyse her hesabın hangi hedefte olursa olsun dikkat etmeye çalıştığı adımları kapsar.

1-Platform Seçimi

En başta da anlattığım gibi zaman- motivasyon internetten para kazanmak isteyenler için önemli başarı metriklerinden birisidir. Bu yüzden her platformda zaman kaybetmeyin fakat yıllarca da aynı platform da takılı kalmayın. Doğru seçiminizi nasıl iyi yaparsanız o zaman daha verimli bir gelir modeli sağlarsınız. Gelir elde etmeye başladığınızda diğer mecralara da giriş yapmaya başlayın.

2-İçerik Şablonu

Hesabınızdaki tek bir görsel ile insanları etkilemeniz oldukça zordur. Büyük markalarda tüm görsellerin altında watermark ve keskin tonlarda illüstrasyon çalışmalarını görmeniz normal. Hemen bunu sağlamaya çalışmayın. Önemli olan içerik oluştuğunda yeni insanların dikkatini çekiyor mu bunu görmektir.

3-Platformların Doğasına Uyum Sağlayın

Bu durum Twitter’da fotoğraf, instagramda da yazı paylaşılmaz demek değildir. Her mecrada özgürce paylaşım yapabilirsiniz fakat platformların akışına uyum sağlamak gerekir. Doğru olan hedefe uygun uyumu bulup sağlayabilmektir. Konum odaklı paylaşımlar yapın. Yani öncelikle bulunduğunuz çevreye hitap edin. İşletmeler en iyi etkileşimi konuma dayalı olan sosyal medyalardan alır.