Seo Nedir ? Etkili seo çalışması nasıl yapılır, google aramalarında adınızı nasıl en üstte tutarsınız gibi soruların püf noktalarını sizlerle paylaşacağız.

Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

Seo açılımının Türkçesi Arama motoru optimizasyonu  (Search Engine Optimization) demektir. Seo web siteniz araması için yapılan düzenleme, geliştirme ve iyileştirme çalışmalarıdır. Web sitenizde düzenlenmesi gerek teknik işlemler varsa bunları bizler yani Seo uzmanları yapmaktadır. Sayfanızın hedef aramalarda belli bir kalitede olmasını ve ilk sayfada çıkmasını istiyorsanız bu konuda teknik açıdan tecrübeli olan Seo uzmanları bunu gerçekleştirebilmektedir. Doğru ve stratejik bir çalışma ile olarak sitenin hangi aramada açığı olduğu bulunur ve daha sonra bu konuda makaleler yazılır, doğru kategoriler açılır ve etiketlerle işlem geliştirilmiş olur. Tabi ki Seo çalışması ve geliştirmesi bunlardan bir kaçıdır.

Web sitenizi Seo çalışması olarak bir destek almak istemiyorsanız ve sadece kulaktan dolma bilgiler, videolarla ilerlemek istiyorsanız %10 başarı oranına sahip olabilirsiniz. Uzun vade de bu oran %3 e düşmektedir. Tabi arkadaşlarınızdan yardım alacak olursanız bu oranlar geçerli olacaktır. Normal bir aramanın daha üstünde çıkmak istiyor ve sitenizin popüler bir hale gelmesini istiyorsanız bir seo uzmanı ile bu işi oturup konuşmakta fayda var aksi halde sürekli farklı kişilerin sitelerine bakarak “adamlar ne güzel site yapmış” diyeceksiniz. Bu konuda hayal eden değil gerçekleştiren olmalısınız.

Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

Seo Nedir ? Benchmarking(Kıyaslama) Yapabilme

Kendi yaptığınız iş ile ilgi olarak ilk olarak rakip firmaları izlemeniz gerekmektedir. Onların eksiklerini, iyi ve kötü yönlerini güzel analiz etmeli ve bu yönde daha gelişmiş bir internet sitesi kurmalısınız. Ne kadar pahalı bir domain alırsanız alın, ne kadar güzel içerikler olursa olsun bu mozaiyi başarılı bir şekilde toplayamazsanız başarılı olamazsınız. Siteniz teknik alt yapı, zengin içerik, özgün içerik ve farklı yönlerden zengin olursa o kadar başarılı olursunuz.

Rakipleriniz ile kendi sitenizi, yapılan işlemleri kıyaslamak aynı zamanda piyasadan uzaklaşmamanızı ve piyasayı domine etmenizi de sağlayacaktır. Ticaret yaptığınız işte piyasa ne kadar acımasızsa dijital marketing kısmında da rakipleriniz o kadar acımasız olacaktır. İnternet üzerinden karalama kampanyaları yapılarak siteniz kötülenmeye çalışılacaktır. Hele ki biraz başarılı olduğunuz görüldüğünde bu kötülükler kat kat artacaktır. Firmanız için Seo çalışması yapmak iste bu yüzden önemlidir. Önleminizi baştan alırsanız rakiplerinizin size yaklaşmasını engellemiş kendinize bir koruma çemberi oluşturmuş olursunuz.

Seo Nedir? Dijital Marketing

Firmanız için fiziksel olan yada olmayan her hangi bir ürünü internet üzerinden kaliteli ve güvenilir bir şekilde pazarmanızı sağlayan dijital marketing internetin uzandığı her yere gidebilir. Hedef kitlenizi belirlemenizin ardından çalışmalar marketing ekibi tarafından başlar.

Kaliteli Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır;

Ulaşılacak hedef kitle ve ulaştırılacak ürün belirlenir. Marketing ekibi ürünü geniş kitlelere ulaştıracak kişileri, sosyal medya hesaplarını belirler. Daha sonra düzenli kaliteli içeriği bulunan paylaşımlar yapılır. Destek olarak bir çok farklı sosyal medya alanı kullanır. Paravan yada web sitenizin seo çalışması ile bu güvenilir ve kurumsal bir hale gelir.

Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

Kaliteli Seo Nasıl Yapılır?

  • İçeriğe Uygun Domain (Alan) Adı Seçimi

Kurulumundan itibaren iyi bir seo nasıl yapılır diyecek olursanız ilk olarak alacağınız domain ismini doğru bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Örnek olarak bir kuaför dükkanınız varsa alacağınız domain içinde mutlaka mesleğiniz ile ilgili bir kelime olması gerekmektedir. Bu araştırmayı yani kuaför kelimesinde en çok aranan kelime verilerini google’ın bazı uygulamaları vermektedir. Uygun bir domain adı seçmeniz seo açısından iyi olacaktır ve bu bir çok aramada üst sıralarda çıkmanızı da sağlayacaktır.

  • Kaliteli Bir Kurulum

Kaliteli bir kurulumdan kastımız eğer wordpress alt yapılı bir site kuracaksanız kaliteli bir tema seçimi ve eklenti kurulumu. Kaliteli bir tema seçimi hem hızlı indexlenmenizi hemde sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Araştırmalara göre siteye 3 saniyeden fazla girilen siteler bir daha tercih edilmiyor. Bu nedenler kullanacağınız tema oldukça önemlidir.

  • Google İle Bağlantılı Olmak

Kurduğunuz siteye bir site haritası kurmak, search console eklemek, düzenli olarak cache’i silmek gibi özellikler sitenizin daha hızlı indexlenmesini sağlayacaktır. Neden bunları yapıyorum sorusunun cevabı, google botları günün belli saatlerinde sitenize girmektedir, eklediğiniz ve çıkarttığınız yazıları, görselleri, eklentili gibi siteye doğrudan etki edecek şeyleri denetler ve bu duruma göre sizi yukarıya yada aşağıya çekebilir. Özgün ve kaliteli içerik girmek bu yüzden önemlidir. Farklı bir siteden makale ve görsel almanız sitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Google botları bunları algılayabilecek düzeyde gelişmiş bir düzeydedir. Siteye girdiğiniz tüm içerikleri o yazıya benzer binlerce makala ile kıyaslar eğer özgün, kaliteli ve kurallara uygun içerik girmişseniz sizi bir anca çok yukarıya çekebilir.

 Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

Bir kaç başlıkta kaliteli seo nasıl yapılır yazmaya çalıştık. Kaliteli bir seo için sadece bunların yeterli değildir. “Kaliteli bir seo için nelere yapılır”ı tamamen yazacak sayfalarca yazı yazmak gerekir. Relamyakala.com olarak en kaliteli seo çalışmaları yapılmaktadır. Sadece 1 ay içinde alexa verilerinde ilk 10.000 içine girme garantisi vermekteyiz. Bununla birlikte spesifik odak anahtar kelimelerinde 1.sayfa ve 1.sıra garantisi vermekteyiz. Tamamen organik olan girişler sürekli olarak yapılmaktadır. Eğer web sayfasını ilk 2 ay sürekli giriş yapmazsanız google botlarıda size ona göre puan vererek indexlendirecektir. Web sitenizi tamamen geliştirerek size sunan reklamyakala.com sitenizin tamamen gelişip popüler olması ile birlikte size teslim edilmektedir.

Seo Nedir ? Herkes Tarafından Bilinir Olmak

Web sitenizin şirketiniz ile ilgili her tür aramada 1. sırada çıkmak sitenizin popülerliğini arttıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunuyor. Bunlardan bir tanesi bu birinciliğin devamlı olması. Unutmayın seo bir çiçek gibidir, ona bakıp beslediğiniz sürece verim alırsınız. 1. sıradayım artık bir şey olmaz gözüyle bakarsanız düşünüz hızlı olacaktır. Birinciliğinizi korumak için sürekli olarak araştırmalar yapmalı ve siteniz için güncel ve zengin içerikler girmelisiniz. Eğer görsel ağırlıklı bir firmaysanız mutlaka bir görsel tasarımcı ile çalışmalısınız. Birinci sıraya çıktığınızda rakip firmalar hemen karşı atacağa geçecek ve saldırılar yapacaktır.

Seo bir günde yapıp bırakılacak bir iş değildir. İnternet ortamındaki pazar rekabetine göre 1. sıraya çıkmak haftalar hatta aylar zaman alabilmektedir. Bunun devamlılığını da sürdürmek gerekmektedir. Web sitenizine ait yapılacak seo çalışması için fiyatlandırma değişiklik göstermektedir. Pazarın büyüklüğü, girilecek odak anahtar kelime bunları etkileyen başlıca etkenlerden birisidir. Eğer geniş ve girilmesi zor bir pazar konusunda seo çalışması yapılacaksa fiyatta artış göstermektedir. Seo çalışmalarını aynı zamanda sosyal medya alanlarından desteklenmesi ve dört bir koldan çalışma yapılması çok etkili bir çalışma haline gelecektir ve kısa süre içinde meyvesini yemenizi sağlayacaktır. Firma adınızın herkes tarafından bilinir olmasını istiyorsanız mutlaka destek almanız gerekiyor. İzlenilen videolar yada okunan makaleler ile sadece bir noktaya kadar ilerleyeceğinizi açıkça belirtebilirim. Püf noktaları ve küçük ama önemli dokunuşları olan seo çalışmaları kesinlikle seo konusunda uzman, tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.