Reklam Hedeflerimizi Nasıl Belirleriz?

Reklam yaparak, marka farkındalığı oluşturabiliriz. Markamıza yönelik ilgi uyanmasını sağlayabiliriz. Marka ürün veya hizmetlerimiz hakkında bilgi verebiliriz. Ürün veya hizmetimize olan talebi canlandırmaya veya markamızın konumu da güçlendirmeye çalışabiliriz.

Reklamlarımızın bir işe yaraması için pazarlama planımızda ürün, yerleştirme ve fiyat unsurları da oldukça önemlidir. Şimdi biz tutup da bir paket sakızı 15 liraya satmayı planlıyorsak, istediğimiz kadar reklamı yapalım, başarılı olma oranımız oldukça düşüktür. Veya insanların pek ihtiyaç duymadığı bir ürün de sadece reklam sadece reklam yaparak satılabilir bir hale gelemez. Veya ürünümüzü, hedef kitlemizle çok ilgisiz yerlerde satmaya veya mecralarda tanıtmaya çalışırsak da yapılan reklamdan çok bir şey beklememeliyiz. O yüzden, “Bir reklam yapalım da satışımızı ve karımızı biraz yükseltelim” düşüncesi  ile ayrıntılı düşünmeden ve planlama yapmadan reklam yapmaya girişmemiz bize hiçbir sonuç vermez.

Reklam hedeflerimizin; gerçekçi, ölçülebilir ve belirli bir plan dahilinde geliştirilmesi lazım. Bunun için de, firmamızın sektördeki yerini ve payını önce bir analiz etmemiz gerekiyor. Unutmamamız gerekiyor ki genel veya belli belirsiz bir reklam hedefi düşünürsek, reklamımızın hedefine ulaşıp ulaşmadığını ve başarılı olup olmadığını da anlamayız.

Reklam Hedeflerimizi Nasıl Belirleriz?

Reklam için bir hedef belirlerken, temel olarak üç aşama göz önünde bulundurulmalıdır:

1- Farkındalık

Eğer ürünümüz yeniyse veya piyasa araştırmaları yaparak ürünümüzün bilinirlik oranının düşük olduğunu tespit etmişsek, ürün veya marka farkındalığını arttırmayı hedef sayabiliriz. Burada reklamımızın hedefi; firmamızın ürünlerini olabildiğince fazla insana söylemek olmalıdır.

2- İşlev

Burada, hedef kitlemizin ürünümüze biraz daha aşina olmasını , ürünümüzün ne amaçla kullanılabileceğini anlamasını ve görüntü özelliklerinden haberdar olmasını da sağlayabiliriz.

3- İkna

Burada, hedef kitlemize hitap ürünümüzün değerini de anlamış  oluruz. Yani; tğketicelerin ürünümüze para verdiklerini paralarının boşa gitmeyecğini düşünmesini ve bizim ürünümüzü ‘Alınabilecekler’ listesine eklenmesini de sağlamış oluruz.

Ürünümüzün değeri konusunda ikna olan ve ürünümüzün belirli istek ve ihtiyaçlarını karşılaycağına karar veren tüketiciler ürünümüzü satın almak için talep gösterecektir.

Ürünümüz pahalı ise dönemsel olarak ihtiyaç duyulan bir ürün ise reklamımızdan sonuç almamız biraz zaman alabilir. Biz reklamımızı ne kadar uzun süre yayında tuttarsak, ürünümüzün duyan veya ürünümüzü duyan veya ürün hakkında bilgi sahibi olan tüketici sayısıda artış gösterecektir.