İnfluencerlar genellikle fenomenler ve celebritylerle karıştırılıyor. Celebrityler yani ünlüler, dijital dünyanın dışında da dışarıda sorduğunuzda da tanınan kişilere diyoruz. Örneğin, Tarkan veya Cem yılmaz ınfluencer değildir. Öteki yandan ise fenomenleri tanımlamak gerekirse; twitter, instagram, facebook veya youtube’da yüksek bir takipçi kitlesi elde etmiş olan ve insanların gerçekten onların söyledikleri şeyi yapan ya da sıcak bakan kişilere denir. Yani demek istediğim şey tam olarak, Twitter’da 1 milyon kişiyi takip eden fenomeni demiyoruz. Zira insanlar takipten çıkarsam onlarda beni çıkarır diyerek takip etmeye devam ediyorlar. Bu çakma fenomenler topluluklarında herhangi bir etkisi olmuyor.

Gerçek fenomen kitlesini harekete geçirir.

Asıl önemli olan kitleyi harekete geçirebilecek güce sahip olunup olunmamasıdır. Bunu anlayabilmek her geçen gün gittikçe zorlaşmaktadır. Mesela bir fenomenin etki gücünün olup olmadığını anlamanın tek yolu onun etkileşim değerlerine bakmaktan geçmiyor. 1 milyon takipçisi olan bir fenomenin attığı bir tweetin 10 like alması oldukça zor bir durumdur. Yüzbinlerin havada uçuşması gerektiği yerde etkileşim oranları bu kadar düşük ise akla ilk olarak takipçilerin satın alınmış olunabileceği gelmelidir. Diğer bir ihtimal ise kişilerin sadece takipten çıkarırsam oda beni çıkara motivasyonuyla takip ettiği fakat tweetlerini beğenmediği akla gelmektedir.

Sahte etkileşimli çakma fenomenlerden uzak durun.

Çakma fenomenler buna da bir çare bularak sahte etkileşim yapabiliyorlar. Bunun yöntemi  de şöyledir; size mutlaka Twitter hesabınıza bilmem ne konumundan giriş yapıldı, hesabınızı doğrulamak için şu linke tıklayın  gibi bir mesaş mutlaka gelmiştir. Bu ve bunun gibi mesajlara tıklayıp şifresini veren kullanıcıların hesapları birer zombi hesaba dönüşüyor. Bu hesaplar üzerinden hem istedikleri gibi tweetler atarak TT yapıyorlar hem de hesaplarına etkileşim basıyorlar. Bu sebeple hangi fenomenin gerçek bir etkileşim ağı olduğunu bilmek gerçekten çok zor.Influencerlar

Influencerlar en sıkı dostlarınızdan birisi olmalıdırlar.

Influencerlar daha az kişiler tarafından takip edilen, belli konularda uzman olan kişilerdir. Bu kişileri doğru projelerde kullanmak büyük bir önem taşıyor. Markanızın sektörüyle ilgili ınfluencerların en güncel bir listesini her daim tutmalısınız. Bu influencerlarla iletişiminizi kuvvetlendirmeli ve sürekli iletişim halinde kalmalısınız.

Influencerlara karşı dikkatli yaklaşmalısınız.

Influencer Marketing’de sadece onlara para vererek bir şeyler yayınlatmıyorsunuz. Onları bir lansmana, yemeğe, etkinliğe ve benzeri şeylere davet ederek, onları onurlandırarak bir şeyler de isteyebilirsiniz. Bu özellikle bloggerlar için pek de yapılmamaktadır. Ama temel hatalardan bir kaçı şu şekildedir;

-Sektör ayrımı yapmadan her alandan ınfluencerlerın çağırılması, konu ile ilgili olan influencerların demek tek baktıkları takipçiymiş, yemek bloggerı  ile teknoloji bloggerı onlar için de aynı kefede demelerine sebep oluyor ve ınfluencerları bu şekilde kaybedioruz.

-Sektördeki ınfluencerların kendi içlerindeki dengelerini bilmeden herkesi çağırmak büyük bir hata olabilir. Sektörde genel olarak ınfluencerlar bazı gruplar halindedir. Bu gruplar genel olarak pek de birbirlerinden hoşlanmazlar. Sektörde elbette herkesin dışladığı influencerlar vardır. Bu kişileri en ince ayrıntısına kadar bilmeli ve organizasyonlarınızı ona göre yapmalısınız. Influencerlar ile aranızı iyi tutmak sadece hediye almaya yönelik olmamalıdır çünkü bu durum mutlu edebilir fakat bağlılık sağlamaz.