Modern dünyanın ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte, internet dünyasına olan talep oldukça artmaya başladı. Farklı arayışlar ve daha fazla insana ulaşabilme isteğinin başlamasıyla farklı pazarlama yöntemleri de ortaya çıkmaya başladı. İnfluencer Marketing bunlardan sadece bir tanesi. Bu yazıda sizlere Influencer nedir, özellikleri nelerdir, nasıl İnfluencer olabilirsiniz ve ne işe yaradığını anlatacağım.

Influencer Nedir?

Influencer, Türkçe anlamıyla topluma yön veren, toplum tarafından ilgi duyulan kişi anlamlarına gelmektedir. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, bu özellik de internet dünyasında kullanılarak avantaja çevrilmeye başlandı. Sosyal medya aracılığı ile yapılan yayınlar, bilgilendirmeler birçok kişi tarafından ilgi gördüğü için sizde sıklıkla karşılaşmış olmalısınız. Bu işi yapan, bilirkişi olarak isimlendirilen kişilere Influencer diyoruz.

Görüldüğü üzere kişinin kendisinden ziyade, ona bu gücü veren ve ona güvenen ve takip eden kişiler bu kişinin influencer olmasını sağlar. İnsanlara kendini sevdirmiş bir Blogger, yazılarıyla dikkat çeken bir yazar, Youtube kanalı olan bir fenomen, tanınmış bir kişi olabilir. Eğer bu kadar ünlü iseniz ve insanlara sözünüzü dinletebiliyorsanız bu önemli gücü bir avantaja çevirmeniz gerekiyor. Peki bu nasıl olacak?

Influencer marketing sistemiyle elbette. Takipçileri tarafından sevilen, sayılan ve güvenilen kişiler, toplumları etkileyebildiği gibi bunu pazarlama sektöründe de kullanabilir. Mesela ünlü olduğu alanda yaptığı bir ürün reklamı, takipçilerin ilgi odağı olabilir ve insanlar o kişiye inanıp ve güvendikleri için bu ürünü alıp denemek isterler. Bu güven sayesinde kurulmuş olan otoriteyi, karşısındaki kişilerin satın alma durumunu etkileyerek avantaja çevirebilir.

Influencer Sistemi Aşamaları Nelerdir?

Ulaşabilirlik

Influencer oldukları için belki de yüz binlerce takipçiye sahiptirler. Herhangi bir yayın paylaştıklarında, görüntülenme sayısı çok fazla yüksek olacaktır. İste tam da bu noktada etkileşim devreye giriyor. Markanın tanıtımı doğal yollar ile yapıldığında, çok daha fazla kişi olumlu olarak geri dönüş sağlayacaktır.İnfluencer

Özgün olma

Pazarlama düşüncesi ile beraber özgün stratejiler geliştirirler. Hem tam anlamıyla bir reklam gibi görünmez hem de bu paylaşımla birlikte takipçiler ürünü denemek isterler. Bu sebeple paylaşımlar, samimi ve direct reklam gibi kendini belli etmez. Mesela bunu canlı yayınızda bir ürünü deneyerek ve ürünün etkisini canlı bir şekilde kanıtlayarak yapabilirsiniz.

Güven Kazanma

Bugüne kadar yapmış olduğunuz paylaşımlarla, büyük bir kitlenin güvenini kazanmıştır. Bu nedenle daha sonra yapacağı tün tanıtımlarda veya paylaşımlarda insanlar onun samimiyetine inanacak ve ona güvenecektir. Güven bağı oluşturduğu için, satın alma sürecinde olumlu geri dönüşler olacaktır.

Kaliteli Bir İnfluencer Nasıl Olunabilir?

Sosyal medya hesaplarından fark etmeksizin herhangi birinde hesabınız var ve popüler olmak bu şekilde de toplumu yönetmek istiyorsanız bu demektir ki bir Influencer olma hayaliniz var. Bir çok marka tanıtımlarında bu adımı kullanmak oldukça etkili bir yöntemdir. Bu şekilde normal reklamlardan daha etkili bir yöntem ortaya çıkmıştır. Bunun içinse bazı püf noktalar vardır.

Kaliteli bir Influencer olmak için, yapılması gereken gerekli bazı işlemler vardır. Kişiler beraber çalışacağı Influencer kişileri seçerken, bu noktalara dikkat ediyor. Bu sebeple alanınızda gayet iyi olduğunuzu düşünüp, belli bir takipçi kitleniz var ise veya bunu yapabileceğinizden eminseniz, daha çok donanımlı olmak istiyorsanız buyurun.

Gerçek Fikirler

Influencer olduğunu göstermenin en iyi yolu sizi temsil eden özgün bir fikirdir. Belli bir çizgide ilerleyin ve takipçilerinize özgün fikirleriniz olduğunu gösterin.

Etkinliklere Katılmak

Etkinlik yapabileceğiniz veya bunlara katılabileceğiniz bir alanda Influencer olmak istiyorsanız, etkinlikler oldukça önemlidir. Takipçiler sizi, sosyal medya platformundan takip etse bile, bu oldukça soyut bir etkileşim olacaktır. Fakat etkinliklere katılırsanız, takipçilerinizle yüz yüze tanışma fırsatınız olur ve bu da doğal olarak kalıcı takipçiler demektir.

Ara Ara Yapılan Kampanyalar

Ürün tanıtımı ve güven kazanma kadar, yapılan kampanya ve çekilişler ile birlikte ürünün satın alma oranını arttırabilirsiniz. Ürün tanıtımı yaparken, takipçilerinize hediyeler ya da belli tarihlerde geçerli indirim kodları verirseniz verdiğiz tüm emeklerin karşılığı sonucunda satışa dönüştürmüş olursunuz.