Facebook sponsorlu reklam vermek oldukça yararlı bir çalışmadır. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medyası Facebook’tur. Bu sosyal mecrada tahmini 1.2 milyon üye bulunmaktadır. Buda potansiyel bir market yaratmaktadır. Dünyanın hiçbir bölgesinde aynı anda 1.2 milyon insanı görme şansınız yoktur. Buda bizlere sosyal medyayı doğru şekilde kullanırsak ciddi gelirler elde edeceğimizi göstermektedir. İşletmemizi sosyal medyada taşımamız için bir çok neden bulunmaktadır. Bunlardan sırasıyla bahsedecek olursak;

 • Geniş kitlelere ulaşma imkanı.
 • Hedef kitleye uygun reklam verme olanakları.
 • İnsanlarla birebir iletişim yerine mesajlı iletişim.
 • İşletmenizi tüm insanlara anlatmak yerine bir sayfa oluşturarak insanların işletmenizi tanıma imkanı.

Sosyal medyaya işletmenizi taşımanız için bir çok örnek sayılabilir lakin bu yazımızda işletmesini sosyal medyaya taşımız ve facebook sponsorlu reklam vermek isteyen kişilere niçin vermeleri gerektiğini anlatacağız.

Neden Facebook’ta sponsorlu reklam vermelisiniz?

Facebook Sponsorlu Reklam Vermek

Facebook Sponsorlu Reklam Vermek

İşletmenizi ya da işinizi daha geniş kitlelere yaymak istiyorsanız çeşitli reklam stratejileri kullanmak zorundasınız. Reklam vermek sadece basın, yayın ve medya kuruluşlarında işletmenizi tanıtan 5-6 saniyelik video ya da resim değildir. Bir kişinin işletmenizi beğenip arkadaşına tavsiye etmesi de bir reklam türüdür. Lakin bu organik reklamlar çok uzun sürede sonuç getirecek işlemlerdir. Facebook gibi sosyal medya platformlarında reklam vermek ise tam ilgili kitleyi işletmenize çekmenize yarar sağlar.

Basitçe örneklemek gerekirse; karavan ve kamp alanı işletmeniz için reklam çıkmak istiyorsunuz ve yerel gazeteye reklam verdiniz. Bu gazeteyi okuyan kişilerden sadece %1 – %5 arasında kişiler karavan ve kamp alanları ile duymaktadır. Bu ilgi duyan kişilerin ise sadece düşük bir bölümü karavanlarla ilgi duymakta olacaktır. Eğer bu reklamı facebook’ta verirseniz facebook size sadece Karavan ve Kamp alanları ile ilgi duyan kişilere reklamınızı gösterecektir bu sayede daha yüksek ticari dönüşler sağlayacaksınız. Facebook sadece ilgi alanlarına değil daha bir çok alanda reklam verirken sizlere yardımcı olacaktır.

Facebook’ta reklam vermenin avantajları nelerdir?

Facebook’ta yada herhangi bir sosyal medya platformunda reklam vermenin avantajları diğer basın, yayın ve medya araçlarında ki reklam vermeden daha tasarrufludur. En basit örneğiyle bir gazetede yada televizyonda reklam verirken bütçe belirleyemezsiniz. Haber kanalı size 10 saniyelik reklam için x TL kadar ücret ister ve siz bunu kabul etmek zorunda kalırsınız. Facebook’ta ise en az 1.5 TL bütçeyle reklam vermenize olanak sağlar. Siz hedefleme ve kitleyi seçtikten sonra belirlediğiniz miktara göre kişi sayısına gösterilir. Aynı zamanda size tahmini olarak kaç kişinin işletmeniz ile ilgili reklama tıklayacağını da gösterir. Facebook’ta reklam vermenin avantajlarını maddeler halinde listeleyecek olursak.

 • Bütçenize göre reklam verebilirsiniz.
 • İşletmeniz ile ilgili konulara ilgi duyan kişilere yönelik reklam verebilirsiniz.
 • İşletmenizin sosyal medya hesabını beğenmiş kişilerin çevresinde ki kişilere reklam verebilirsiniz.
 • İşletmeniz ile ilgili bölgede oturan kişilere yönelik reklam verebilirsiniz.
 • Türkiye üzerinde sadece belirli bir konuma yönelik reklam verebilirsiniz.
 • Reklam tarihini ve yayınlanma süresini ayarlayabilirsiniz.
 • Reklamlarınızı hangi saatler arasında yayınlanacağını seçebilirisiniz.

Facebook’ta nasıl sponsorlu reklam verilir?

Öncelikle belirtmek isterim ki reklam vermeden önce işletmenize ait bir sosyal medya sayfası olmak zorundadır. Sayfa oluşturmak için Facebook anasayfanızın sol menüsünde bulunan Sayfalar kısmından oluşturabilirsiniz.

 1. İşletmenizin facebook sayfasına girin ve reklamını vermek istediğiniz gönderiyi seçin.
 2. Gönderinin altında bulunan “Gönderiyi Öne Çıkar” butonuna tıklayınız.
  facebook sponsorlu reklam

  facebook sponsorlu reklam

 3. Karşınıza çıkan panelden Facebook reklam verme amacınızı seçiniz. Reklam verme amacını 2 farklı yöntemden 1 tanesini seçerek belirleyebilirsiniz. Bunlar; İfade bırakan, yorum yapan ve paylaşımda bulunan kişi sayısını artır ve Potansiyel müşterilerle bağlantı kur ve sohbet et.
  facebook sponsorlu reklam vermek

  facebook sponsorlu reklam vermek

 4. Reklam verme amacınızı belirledikten sonra hemen altından Düğme belirleyebilirsiniz. Düğme, insanların sizinle direk iletişim kurmasına yarar. Eğer işletmeniz ile ilgili mesaj almak istiyorsanız mesaj düğmesi oluşturabilirsiniz. Web sitenizden alışveriş yapmalarını istiyorsanız Alışveriş yap düğmesi ekleyebilirsiniz.
  facebook sponsorlu reklam vermek

  facebook sponsorlu reklam vermek

 5. Düğmeyi oluşturduktan sonra facebook’ta sponsorlu reklam vermenin en önemli noktası olan Hedef Kitle belirleme kısmının altından “Yeni Hedef Kitle Oluştur” yazısına tıklayın. Adı kısmından hedef kitlenize bir isim verin. Cinsiyet kısmından reklamınızı hangi cinsiyetlere gösterileceğinin seçimini yapın. Yaş kısmından reklamınızı hangi yaş araklarına gösterileceğini belirleyin. Konumlar kısmından hangi konumda ki insanlara reklamın gösterileceğini belirleyin. Detaylı Hedefleme kısmından hangi konulara ilgi duyan insanlara reklamların gösterileceğini ayarlayın.

  hedef kitle facebook

 6. Bütçenizi ayarlayın ve Reklamınızın günlük ortalama kaç kişiye ulaşacağını görüntüleyin. Toplam bütçe gün sayısı ile orantılıdır.
  bütçe facebook

  bütçe facebook

Facebook sponsorlu reklam vermek 5 adım kadar basit görünse de Menüde bulunan reklam yöneticisi kısmından çok detaylı ayarlamalar ve optimizasyonlar yapabilirsiniz. Reklam konusunda daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.