Adwords nedir ? Nasıl açılır ? hakkında sizlere elimizden geldiğince detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

adwords nedir

adwords nedir

Adwords nedir ?

Google tarafından sağlanan çevrim içi reklam aracılığı programıdır. Dünyanın en büyük yayıncı kitlesine sahip Google, dijital pazarlama üzerinden reklam yayınlamaları yapar. Firma reklamlarını gösterim ve kitlesel olarak beslemek amacıyla çalışmaktadır. Dijital pazarlama yapan kişiler için vazgeçilmez bir araçtır. Yeni müşteriler elde etmek ve pazarlamak istediğiniz bir çok şeyi Google Adwords sayesinde öne çıkarabilirsiniz.

Google Adwords reklamlarının yayınlanması ve ayarlanması amaçlı bir çok farklı etken ve terimler bulunmaktadır. Bunlara ve en önemli olanlara biraz değineceğiz.  Bir kaç dakika içerisinde hedeflediğiniz, hedef kitlenize reklamlarınız yayınlanmaya başlar. Adwords nedir sorusuna verebileceğimiz en iyi cevap Google reklamlarını hedef kitleye ulaştırmak ve başarıya ulaşmasını beklemektir. Verilen adwords reklamları adsense üzerinden yayına alınabileceği gibi google arama sonuçlarına da doğrudan etki yapmak için kullanılabilir. Adsense hakkında bilgi sahibi olmayanlar için Adsense nedir ?  adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Adwords dünyadaki en yaygın dijital reklam gösterim platformudur.

Hedefleme

Adwords’ün bizlere sunduğu hedefleme üzerinden dijital olarak gösterime alınacak içerik dil, ülke ve sınırlama ile çıkartılabiliyor. Doğrudan hedef kitlenize nokta reklam atışı yapmak için kullanabiliyorsunuz bu seçenekleri. Başarılı hedeflemeler yaparsanız ve detaylara inerseniz çok ciddi bir müşteri yakalamanız mümkündür.

  • Kelime Hedefleme: Reklam vermek istediğiniz kelimenizi hedefleyerek verebileceğiniz reklam türleridir. Genel olarak tüm reklamlarda geçerli türdür. Hedeflediğiniz kelime ile arama sonuçlarına etki etmekte olan bir hedefleme seçeneklerinden biridir.
  • Zamanlama Hedefleme: Göstermek istediğiniz reklamları önceden zamanlayarak veya belli günlere özel olarak gösterime alabilirsiniz. Sıklıkların ayarlanması ve hedeflenmesi için kullanılan hedefleme seçeneklerinden biridir.
  • Demografik Hedefleme: Reklamlarınız belli yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre gösterim yapabilmektedir. Yaş ve konumlar belirlenerek öne çıkartılan ve bu sebeple kullanılan hedefleme seçeneklerinden biridir.
  • Cihaz Hedefleme: Mobil, tablet vb görünümleri içeren hedeflemeler yapabilirsiniz. Mobil uygulama hedeflemeleri vb.

Adwords Optimizasyon

Adwords kullanan kişilerin en önemli yapmaları gereken konulardan biri optimizasyondur. Yaptığınız yatırımın nereye gittiğini ve hedef ve müşteri kitlenizi kontrol altında tutmanız ile ilgili gerekli bilgileri kontrol altında tutabilirsiniz. Ölçümlemeler yaparak reklamlarınızın doğru hedeflemelere gittiğini görebilirsiniz.

Bütçe ve Kontroller

Google Adwords herhangi bir bütçe kısıtlaması yoktur. Bütçenizi dilediğiniz gibi günlere aylara bölerek kullanabilirsiniz. Dilediğiniz miktarlarda bütçe ile reklamlarınızı gösterime alabilirsiniz. Performans takipleri ile bütçenizi sınırlandırabilirsiniz.

Adwords nedir

Adwords nedir

Adwords Nasıl Çalışır ?

Adwords reklamları arama sonuçlarına bağlı olarak çalışmaktadır. Herhangi bir kelime veya ürün/hizmet arandığında normal arama sonuçlarıyla birlikte Adwords ve PLA reklamları gösterilir. Reklam gösterimleri, tıklama başı maliyetler (CPC) üzerinden yapılır. Reklamlara tıkladığınız zaman sizlerden bir ücret kesilmez. Reklam verenden alınan kesintilerdir. Reklamlarda ki tıklama başına maliyetler farklılık göstermektedir. Aynı kelimeler üzerinden reklam vermek isteyenler kişiler açık arttırmalara katılır ve yüksek teklifler ve doğru optimizasyonlar öne çıkarılır. Açık arttırmada kazanan reklam gösterime çıkar ve yayınlanır. Kalite skoru ve CPC çok önemli etkenlerdir. Adwords hesap kullanımı ve yönetimi ayrı bir reklamcılık ve hedefleme stratejisidir.

 

adwords reklam sırası

adwords reklam sırası

Kalite Skoru Belirleyici Unsurlar

  • Kelime Skoru: Her kelimenin bir skor puanı vardır. Bu skor aralığı 1 ile 10 arasındadır. 1 en düşük 10 en yüksek kelime skorlarıdır.
  • Reklamın CTR oranı: Reklam aranan kelime ile ne kadar paralel ise CTR oranını belirler. Ne kadar benzerlik var CTR oranı o kadar yükselir.
  • Gösterime Giren Sayfa ve İçerik: Reklam verdiğiniz kelime ve içeriğiniz ne kadar birbiri ile orantılı , açılan sayfa bizi ne kadar doğru bir hedefe taşımakta bu ve benzeri unsurların puanlanarak dengeye alındığı belirleyici unsurlardan biridir. Buna alakalı içerik ve gösterim bazlı aramalarda dahildir. Reklam verdiğiniz kelime ile sayfanız uyumlu olmalı.

CPC tekliflerinizi girdikten sonra ve gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra reklamlarınız gösterime girecektir. Reklam gösterimleri ve onay süreci ve ödeme bilgilerinizin doğru olduğuna emin olmalısınız. Reklam Yakala ekibi olarak dengeli ve hedef noktasına reklam gösterimleri ile ilgili çalışmalarımız vardır. Bize ulaşın kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.