İnternet reklamcılığında sektöre liderliği Adsense firması yapmaktadır. Adsense üzerinden ciddi gelirler kazanabilir yada ufak tefek harçlıklar çıkartabilirsiniz. Lakin potansiyeli çok yüksek olan siteler yanlış Adsense teknikleri ile kazanması gereken miktardan daha az kazanmaktadır. Adsense reklamlarından daha fazla kazanma potansiyeline sahip olup ama az kazanan sitelerin yaptıkları hataların başında reklam yerleşimi gelmektedir. Bazı sitelerde ziyaretçi sayısı çok düşük olsa da yüksek reklam gelirleri yakalayabilmektedir bu gibi konular site içeriği ve reklam kategorisi ile alakalıdır. Gelir arttırma yöntemlerine geçmeden önce internet reklamcılığı ile ilgili teknik terimler.

 • Bounce rate: Ziyaretçinin siteden hemen çıkma oranına verilen isim.
 • Click/clickthrough rate (CTR): Ziyaretçinin reklamlara tıklama oranı.
 • Conversion rate: Dönüşüm oranı.
 • Cost per click (CPC): Tık başı maliyet.
 • Cost per mille (CPM): 1000 gösterim başı maliyet.
 • Frequency cap: Reklam gösterim sıklığı.

Yukarıda ki teknik terimlerin anlamını ezberlemenize gerek yoktur sadece ileride karşınıza çıkma durumunda ne olduğu bilmelisiniz.

Reklam Yerleşimi

Türkiye’de ki bir çok webmasterın yaptığı hatalardan bir tanesi reklamları yanlış yerleştirmesidir. Bunun temelinde ise eskiden gelen bir algı ve tema üreticilerinin reklam koymak için oluşturulan kalıplaşmış bölümleridir. Öncelikle logonun yanında ki 728*90 piksel reklamlar sitenize gelen insanların ilgisini çekmediğini bilmelisiniz. Reklam ne kadar yukarıda olursa o kadar çok kişi görür gibi bir düşünce yanlıştır. Sitenize gelen kullanıcıların içeriğinizi okumaya ya da hizmetini satın almaya geldiğini bilmelisiniz. O yüzden reklamlarınızı içeriğinizin içerisine yerleştirmelisiniz. Adsense reklamları yerleştiği yeri iyi tanımaktadır eğer siz araba makalesinin içerisine adsense kodu koyarsanız adsense otomatik olarak araba reklamı gösterecektir. O yüzden içeriğinizin ortasına yerleştireceğiniz bir reklamın geri dönüşüm oranı daha yüksek olacaktır.

WordPress kullanan webmasterlar için reklam yerleşimine yardımcı eklentiler bulunmaktadır. Heat map isimli wordpress eklentisi sitenizin ısı haritasını çıkarmaktadır. Bu ısı haritası sayesinde kullanıcılarınızın en çok nerelerde zaman geçirdiğini ve en çok nerelerde tıklama yaptığını öğrenebilirsiniz. Isı haritasının yoğunluk gösterdiği alanlara reklam yerleşimi yapmak adsense gelirlerini nasıl arttırabiliriz sorusuna cevap olacaktır.

Heat Map eklentisini aşağıda ki adımları izleyerek kurabilirsiniz.

 1. WordPress admin panelinizden Eklentiler – Yeni Ekle seçeneğine tıklayın.
 2. Arama kısmına Heat Map yazın.
 3. Heat map eklentisini yükleyin ve etkinleştirin.
  adsense gelir arttırmak

  adsense gelir arttırmak

 4. Panelden Heatmap seçeneğine tıklayarak kaydınızı gerçekleştirin ve analiz yapmasını bekleyin. Heatmap eklentisi yüklendikten sonra ısı haritasını çıkaracağı için ne kadar çok zaman geçerse o kadar doğru sonuçlar gösterecektir.

Adblock Yasaklama

Adblock bilmeyenler için reklam engelleyen bir eklentidir. Normal bir ziyaretçi tarayacısına adblock eklentisi yüklerse sizin sitenizde ki internette ki tüm reklamları görmeden gezinebilir. Ülkemizde ki gençlerin büyük bir bölümü Adblock kullanmaktadır. Adblock artık bir çok internet tarayıcısına entegre halinde gelmektedir. Örnek vermek gerekirse Opera isimli tarayıcının kendi adblock’u vardır.

adsense gelir arttırmak

adsense gelir arttırmak

Sitenizde Adblock kullanan insanların ziyaret etmesini engellemelisiniz. Yani sitenizde ki içeriği okumak isteyen bir kullanıcı Adblock’u kapatarak okuyabilmeli bu sayede reklam gelirlerinizde %20’ye kadar artan bir gelir sağlayabilirsiniz. Adblock engellemek için wordpress kullanan kullanıcılar aşağıda ki adımları uygulasın.

 1. WordPress admin panelinden Yeni Eklenti ekle kısmına giriniz.
 2. Arama kısmına Ad Blocker Notify Lite yazınız.
 3. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin.
 4. Eklenti panelinden insanlara Adblock’u kapatması gerektiği ile ilgili mesaj şablonunu düzenleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Sayısını Arttırma

Reklam gelirlerini arttırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu tekniklerin hepsini kullanarak gelirlerinizi arttırabilirsiniz lakin temel olarak ziyaretçi sayınız ne kadar düşükse o kadar az gelir elde edersiniz. Bu yüzden diğer teknik gereklilikleri yerine getirmeden önce düzenli bir ziyaretçi sayısı elde etmelisiniz. Bu ziyaretçi sayınızı da düzenli olarak yükseltmelisiniz. Ziyaretçi sayınızı arttırmak istiyorsanız sitenize SEO çalışması yapmalısınız. SEO çok detaylı bir konu olduğu için bu makalede yer vermemiz mümkün olmayacaktır. Lakin internette SEO ile ilgili binlerce kaynak bulabilirsiniz. Ziyaretçi sayısı arttırma ile ilgili daha fazla bilgi almak için iletişim kısmından bizlerle iletişim kurabilirsiniz.